about image

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını, problemlerini, duygu ve düşüncelerini dışa vurmalarına yoğunlaşan özel işleve “oyun terapisi” denir. Bir bakıma yetişkinler için “psikolojik danışma/psikoterapi” kavramının çocuklar için olan halidir. Yetişkinler problemlerini kelimelerle anlatabilirken, çocuklar oyun yolu ile anlatabilir. Oyun terapisinde terapist araç olarak çocuğun kendini en doğal şekilde ifade etme yolu olan oyunu kullanır.

Çocuğum için Neden Oyun Terapisi?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini yetişkinler kadar anlamlandıramaz ve bunlar hakkında yetişkinler gibi konuşamazlar. Bu sebeple yetişkinler ile konuşarak yapılan psikoterapi çocuklara uygun değildir ve fayda sağlamaz. Oyun, çocuklar için terapi anlamında kullanıldığında, çocuk yaşadıklarını ve duygularını dışa vurma imkanı bulur. Çocuğun oyunu, eğitimli bir oyun terapisti eşliğinde duygusal amaca hizmet eder.

about image

Oyun Terapisi Çocuğuma Nasıl Fayda Sağlar?

1

Çocuk, terapisti ile oynarken zihinsel olarak problemin/travmanın yaşandığı zamana döner.

2

Zihin problemle ilgili anıların içerisine girer. Terapist, çocuğun oyununu anlamlandırır.

3

Terapisti ile beraber çocuk kendi gücünde ve kendi sürecinde problemi ile baş etmeyi öğrenir.

4

Terapistinin desteği ile travmasını/problemini atlatır

5

Dünyayla ilgili güvenlik algısının yeniden oluşmasına imkan tanır.

about image

Oyun Terapisi Çocuğuma Nasıl Fayda Sağlar?

Oyun terapisinde çocuklar iç dünyalarında mücadele ettikleri problemlerini yansıtan oyuncakları seçer ve oyununu kurar. Terapist çocuğun kurduğu oyunu anlamdırır. Bu şekilde başlayan oyun, terapist ile süreç ilerledikçe gelişir ve çocuğun sorun yaşadığı durumda rahatlama sağlanana kadar devam eder.

Dr.Maria Oyun & Etki̇nli̇k Atölyesi̇ Öğrenci̇ Ön Kayıt Formu